Po wybuchu II wojny światowej, ok. 70-100 tys. gdynian zostało brutalnie usuniętych ze swoich domów przez niemieckiego okupanta szykującego miasto pod bazę marynarki wojennej III Rzeszy Niemieckiej – Kriegsmarine i dla napływającej ludności niemieckiej.
Mieszkańców Gdyni zmuszono do natychmiastowego opuszczenia mieszkań i pozostawienia kluczy w drzwiach.
Spędzano ich m.in. na plac przed dworcem PKP w Gdyni (dzisiejszy Plac Gdynian Wysiedlonych, u zbiegu ulic Dworcowej i Starowiejskiej), gdzie czekali oni przez wiele dni na transport bydlęcymi wagonami, które później wywiozły ich w nieznane. Wszyscy utracili wtedy dorobki swego życia, niektórym nie było dane powrócić do swoich domów po wojnie, a jeszcze inni nie przeżyli trudów 6-cio letniej tułaczki lub prac przymusowych na rzecz Niemców. Te dramatyczne chwile gdynian przypomina – wmurowana w ścianę, przy wejściu na dworzec PKP w Gdyni – tablica. Uroczystości rocznicowe przed dworcem zawsze rozpoczynają się przy tej tablicy, a kończą na Placu Gdynian Wysiedlonych. W obu tych miejscach składane są wieńce i kwiaty oraz zapalane są znicze.
Fot. Jacek Pisz – www.chwaszczyno.com
Jak co roku, w październiku, Stowarzyszenie Gdynian Wysiedlonych obchodziło rocznicowe uroczystości związane z wysiedleniami gdynian przez okupanta niemieckiego jesienią 1939 roku. Tym razem, 15.X.2013 r., przypadła 74-ta rocznica początku tych wstrząsających dla mieszkańców Gdyni wydarzeń.
Świadkowie tamtych dni, skupieni głównie wokół Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych, co roku biorą udział w uroczystościach kościelnych, a później – przed dworcem PKP w Gdyni, skąd okupant niemiecki wywoził ich z Gdyni w nieznanych kierunkach.
Fot. Jacek Pisz – www.chwaszczyno.com
Fot. Mirosław Karczmarczyk – członek SGW
Poczet sztandarowy SGW podczas uroczystości w dn. 15.X.2013 r.
13 października 2013 r., w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni, ksiądz prof. Jacek Bramorski odprawił uroczystą Eucharystię w intencji wysiedlonych gdynian. Podczas homilii, powierzył Bożemu Miłosierdziu wszystkich gdynian, którzy ucierpieli z powodu deportacji z ich domów przez Niemców w latach 1939-1945.
Fot. Ewaryst Kaliś – członek SGW
Ciąg dalszy uroczystości miał miejsce, jak co roku, przed dworcem PKP w Gdyni – w dniu 15 października 2013 r.
W tym roku, podniosłą uroczystość uświetnili swoją obecnością m.in. dowódcy Marynarki Wojennej RP, Naczelnik Urzędu Celnego, parlamentarzyści, władze samorządowe, przedstawiciele licznych organizacji kombatanckich z pocztami sztandarowymi, dyrektorzy szkół wraz z młodzieżą.
Fot. Jacek Pisz – www.chwaszczyno.com
Wśród uczestników: Prezydent Miasta Gdyni – dr Wojciech Szczurek, Poseł na Sejm RP – pani Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Wiceprezydent Miasta Gdyni – dr Marek Stępa
Przeczytaj przemówienie Poseł na Sejm, pani Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk: otwórz przemówienie
Od lat, Stowarzyszenie wiernie stoi na straży tej prawdy historycznej. Jej prezes, p. Benedykt Wietrzykowski, z dumą stwierdza, że przez kilkanaście lat funkcjonowania organizacji, udało się tą prawdą „zarazić” kolejne pokolenia Polaków. Przemawiając, zapoznał uczestników uroczystości z dramatycznymi historiami kilku wysiedlonych gdynian. Wspomniał też o bardzo tragicznych skutkach jednego z transportów, w którym – w jednym z bydlęcych wagonów – przeżył tylko jeden chłopiec (z ok. 60 osób). Zacytował główne zapisy rozkazu Prezydenta niemieckiej Policji miasta Gotenhafen (Gdyni) ws. natychmiastowego wysiedlenia.
Fot. Jacek Pisz – www.chwaszczyno.com
Prezes SGW, p. Benedykt Wietrzykowski, w czasie przemówienia w dn. 15.X.2013 r.
Podczas uroczystości, w imieniu ministra Jana Stanisława Ciechanowskiego, Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, płk Zbigniew Krzywosz wręczył 9 członkom Stowarzyszenia medale „Pro Memoria” – za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu. W tym roku, przyznano również 2 medale „Pro Patria”, które zostaną wręczone osobiście przez ministra Jana Ciechanowskiego w innym terminie. Prezydent Miasta Gdyni wręczył także listy gratulacyjne:
Osoby odznaczone medalem Pro Patria:
Wiceprezydent Miasta Gdyni, dr Marek Stępa
Prezes SGW, Benedykt Wietrzykowski
Osoby odznaczone medalem Pro Memoria:
Sabina Góra
Maria Soczówka
Krystyna Grabka
Hanna Wójcicka
Władysław Podsiadły
Janusz Zaucha
Ryszard Markiewicz
Wiesław Malinowski
Ewaryst Kaliś
O. Jan Drewniak (z uwagi na chorobę, odznaczenie zostanie wręczone
w innym terminie)
Fot. Jacek Pisz – www.chwaszczyno.com
Płk Zbigniew Krzywosz dekoruje Władysława Posiadły medalem Pro Memoria
Osoby wyróżnione listami gratulacyjnymi:
Stanisława Kałżyńska
Daniela Kwaśniewska
Janusz Zaucha
Fot. Jacek Pisz – www.chwaszczyno.com
Prezydent Miasta Gdyni wręcza list gratulacyjny pani Stanisławie Kałżyńskiej
75-ta rocznica wysiedleń z Gdyni będzie tym bardziej uroczysta, gdyż w roku 2014, jesienią, zostanie dodatkowo odsłonięty Pomnik Gdynian Wysiedlonych, o czym przypomniał też Prezydent Wojciech Szczurek. Już dzisiaj Stowarzyszenie Gdynian Wysiedlonych i Prezydent Miasta Gdyni zapraszają wszystkich polskich patriotów na tę uroczystość – w dn. 15.X.2014 r., o godz. 12:00.
Fot. Jacek Pisz – www.chwaszczyno.com
Fot. Mirosław Karczmarczyk – członek SGW
Aneta Choromańska-Krawczyk
Odwiedź profesjonalną foto-galerię z uroczystości w dniu 15 października 2013 roku > zdjęcia: Jacek Pisz
Odwiedź amatorską foto-galerię z uroczystości w dniu 15 października 2013 roku > zdjęcia Mirka Karczmarczyka – członka SGW
Odwiedź amatorską foto-galerię z uroczystości w dniu 15 października 2013 roku > zdjęcia Joanny i Tadeusza Zawadzkich – sympatyków SGW
Odwiedź amatorską foto-galerię z uroczystości w dniu 15 października 2013 roku > zdjęcia Ewarysta Kalisia – członka SGW
Odwiedź amatorską foto-galerię z uroczystości kościelnych w dniu 13 października 2013 roku > zdjęcia Ewarysta Kalisia – członka SGW